خانه هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

خانه هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

خانه هوشمند چیست؟

تصور کنید شما بتوانید از هر جایی که دوست داشته باشید منزل و یا محل کار خود را کنترل کنید، چه در محل مورد نظر باشید یا بیرون از آن و یا حتی خارج از کشور باشید، به سادگی میتوانید از طریق برنامه نصب شده بر روی گوشی همراه خود و یا تبلت،..روشنایی، دما، رطوبت، اعلام و اطفای حریق، دوربین مدار بسته، کنترل تردد و....محل مورد نظر خود را کنترل نمایید.

.خانه هوشمند تعریف مشخص و دقیق ندارد.به طور کلی هر خانه ای که با یک سری ابزارهای قابل اتصال اعم از بی سیم و با سیم ساخته شود و بتوان آن ها را در گوشی و...کنترل کرد، خانه هوشمند مینامیم

اصولا تصور عامه از خانه هوشمند یک خانه با ظاهر شیک و مدرن و امروزی است، اما در واقع یک خانه ساده هم میتواند با پکیج های هوشمند سازی منازل، تجهیز شوند.

چگونه میتوان یک خانه هوشمند ساخت؟

همانگونه که پیشتر توضیح داده شد دو روش در پیاده سازی سیستم های هوشمند وجود دارد.1- بیسیم (مانند پروتکل های RF, Wifi,Zwave,….) و 2- سیستم های سیمی ( مانند پروتکل های KNX , CBUS, …)

در سیستم های هوشمند سازی سیمی، از رله های هوشمند تابلویی  به منظور کنترل خطوط روشنایی استفاده میگردد که در این روش کلیه سر خط های روشنایی نقاط مختلف منزل در تابلو برق توزیع می شوند و به کانال های خروجی رله های هوشمند متصل میگردد.در این روش هزینه های سیم کشی و مصرف سیم و کابل و تهیه تابلو توزیع بسیار گران می شود و شاید برای واحدهای مسکونی توجیه اقتصادی چندانی نه برای فروشنده نه برای خریدار نداشته باشد.

در سیستم های هوشمند سازی بیسیم، دیگر خبری از تابلو توزیع برق و هزینه سیم و کابل و.... نیست و صرفا از طریق کار گذاشتن ماژول وای فای  که در ساخت تجهیزات هوشمند استفاده میشود، میتوان کنترل وسایل را از طریق اتصال به اینترنت از راه دور در دست گرفت.به عنوان مثال در سیستم خانه هوشمند بیسیم از کلید های لمسی به منظور کنترل خطوط روشنایی استفاده میشود به این صورت که کلیه سر خط های روشنایی مانند سیم کشی یک خانه سنتی به کلید یک پل تا 4 پل ختم میشوند و قابلیت کنترل از طریق موبایل و تبلت را خواهند داشت.در این روش هم میتوان ما بین تجهیزات هوشمند استفاده شده در منزل ارتباز برقرار کرد یا باصطلاح سناریو خاصی برایشان تعیین کرد.به عنوان مثال صاحب خانه میتواند تنظیمات تجهیزات را به گونه ای ست نماید که ساعت 8 صبح پرده کنار برود، چراغ ها روشن شود، قهوه ساز شروع به کار کردن نماید، تلویزیون روشن شود و......

استفاده از سیستم های بیسیم علاوه بر داشتن مزیت ها و قابلیت های سیستم های سیم دار از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه تر خواهند بود.

مهم ترین مزیت خانه هوشمند چیست؟

در یک خانه هوشمند تمام کارها راحت تر و سریع تر انجام میگیرد.مثلا دیگر لازم نیست برای روشن یا خاموش کردن چراغ به سمت کلید بروید، کافی است گوشی هوشمند تان را آورده و از آن برای روشن کردن جزاغ استفاده نمایید.و یا تصور کنید زمانی که میخواهید از محل کار به منزل برگردید دوست دارید تا غذایتان آماده باشد، کافی است از طریق گوشی هوشمند خود پلوپز و یا آرام پز خود را روشن نمایید تا زمانی که شما به منزل میرسید غذای شما آماده باشد و یا هزاران مثال دیگر.

بنابراین میتوان گفت یکی از مهمترین مزایای خانه هوشمند صرفه جویی در وقت، و راحتی و آسایش به مراتب بیشتر نسبت به خانه های معمولی و سنتی است.  

به علاوه میتوان به صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی نیز اشاره کرد.تصور کنید شما به مسافرت رفته اید و به منظور جلوگیری از سرقت منزلتان مجبور هستید چراغ منزلتان را روشن بگذارید.با داشتن خانه هوشمند شما میتوانید طی ساعات روز چراغ ها را خاموش نمایید و همزمان با تاریکی هوا روشن نمایید و بدین ترتیب در مصرف انرژی صرفه جویی کرده اید.

بشکو تولید کننده تجهیزات هوشمند سازی

شرکت دانش بنیان بشکو با بهره گیری از برترین متد های تکنولوژی روز دنیا و تحقیقات بسیار، توانسته است خط تولید تجهیزات هوشمند بیسیم را راه اندازی نماید.

از جمله محصولات بشکو میتوان به کلید های لمسی یک پل تا 4 پل اشاره کرده که از طریق وای فای کار میکنند و در قوطی های ایرانی نیز قابل نصب هستند. بنابراین در پروژه های باز سازی و یا حتی پروژه هایی که به انتها رسیده و تصمیم به هوشمند سازی گرفته شده است، بدون نیاز به ایجاد تغییر در ساختار سیم کشی و ....به راحتی منزل را هوشمند کرد.

با مراجعه به سایت بشکو به آدرس Bash-co.ir  و صفحه ایسنتاگرام به آدرس bashco_smarthome میتوانید با تنوع و کیفیت محصولات بیشتر آشنا شوید.

در مقاله های بعدی همراه ما باشید تا با تمام زوایا و مزیت ها و حتی معایب خانه هوشمند آشنا شوید و با محصولات هوشمند بشکو را بهتر بشناسید.