هر آنچه باید درباره خانه هوشمن بیسیم یا بی سیم بدانیم

هر آنچه باید درباره خانه هوشمن بیسیم یا بی سیم بدانیم

سیستم هوشمند بی سیم چیست؟

هر سیستم هوشمندی که بتواند از طریق وای فای ارتباط برقرار کند، سیستم هوشمند بیسیم یا wireless نامیده می شود.در این نوع سیستم، معمولا سیم کشی های سنتی ساختمان دستکاری نمی شوند و نیاز به جایگزینی تابلو برق جدید نیست و بنابراین حتی اگر قصد بازسازی منزل یا محیط کار خود را دارید بدون دردسر های برق کشی و... میتوانید با سیستم بی سیم، هوشمند سازی را اجرا نمایید.

انواع سیستم های بی سیم:

سیستم های هوشمند بی سیم انواع متفاوتی دارند و تحت پروتکل های مختلفی می باشند که رایج ترین آنها عبارتند از:

-ZigBee

Bluetooth

Wi-Fi

Zway

Wemo

Nest

در بین پروتکل های ذکر شده متداول ترین آنها پروتکل وای فای می باشد چرا که نسبت به سایرین مقرون به صرفه تر و در دسترس تر است و مناسب برای تجهیزات برقی منزل و یا محل کار است.به همین دلیل استفاده از سیستم وای فای بسیار رایج شده است و محبوبیت زیادی در میان طرفداران هوشمند سازی پیدا کرده است.

سیستم هوشمند با سیم یا wire  چیست؟

در این نوع سیستم ها ارتباط بین Device ها از طریق سیم برقرار می شوند که این سیم ها معمولا 4 رشته هستند که دو رشته برای انتقال دیتا و دو رشته ی دیگر برای تغذیه دیوایس ها استفاده می شوند.در این نوع سیستم نیاز به تابلو برق و فضای بزرگتری برای نصب تابلو وجود دارد و سیم کشی ساختمان می بایست کلا عوض شود و به همین دلیل اغلب در پروژهای در حال ساخت انجام می شود که با توجه به هزینه های گزاف و دردسرهای تابلو برق و سیم کشی، کم کم سیستم های هوشمند باسیم جای خود را به سیستم های بی سیم میدهند.

البته برای مکان های بزرگ مثل بیمارستان ها، هتل ها و...استفاده از سیستم های با سیم توصیه می شود.

 

مزایای سیستم هوشمند بی سیم:

  • کاهش چشمگیر هزینه های نصب و راه اندازی خانه هوشمند:

در سیستم های خانه هوشمند باسیم جهت اتصال نودها به کنترلر مرکزی از کابل شبکه استفاده می شود. در این سیستم ها به دلیل تعداد زیاد کابل شبکه متصل به کنترلر مرکزی، کنترلر مرکزی خانه هوشمند باید در تابلو برق ساختمان نصب شود. اما در سیستم های هوشمند بی سیم تمامی این هزینه های اضافی حذف می شوند.

  • توسعه پذیر بودن: بسیاری از کاربران مایل هستند به دلایل محتلف ابتدا بخشی از منزل یا محیط کار خود را هوشمند نمایند ، به عنوان مثال میخواهند هزینه هایشان سر شکن شود و در چند بازه زمانی جدا، قسمت های مختلف را هوشمند نمایند و یا می خواهند ابتدا از عملکرد صحیح سیستم ها اظمینان حاصل نمایند سپس اقدام به اضافه کردن سایر گزینه ها نمایند. اما این امکان در سیستم های باسیم میسر نیست و اگر به هر دلیل بخواهید آپشن جدیدی اضافه نمایید ملزم به سیم کشی جدید و خراب کردن سیم کشی های قبلی است.

  • کاهش بروز مشکل در شبکه و عملکرد Device ها:

در سیستم خانه هوشمند با سیم، به دلیل لزوم وجود کابل برای برقراری ارتباط بین نودهای مختلف شبکه، بروز هرگونه مشکل در سیم کشی (کابل های شبکه) می تواند منجر به از کار افتادن بخشی یا تمام شبکه شود.

این در حالی است که سیستم خانه هوشمند بیسیم از هیچ کابلی برای ارتباط استفاده نمی کند و بنابراین احتمال بروز این مشکل در سیستم خانه هوشمند بی سیم به صفر می رسد.

 

حتما پس از خواندن مطلب فوق می توانید با توجه به بودجه خود و محل مورد نظر به منظور هوشمند سازی، سیستم مورد علاقه خود را انتخاب نمایید.

 

بشکو تولید کننده تجهیزات هوشمند سازی بی سیم